Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /funkcje/baza.php on line 4
Otter Films - zakończone - EFEKT DOMINA/ DOMINO EFFECT

EFEKT DOMINA/ DOMINO EFFECT
 
Reżyser / Elwira Niewiera & Piotr Rosołowski


Status / completed
Kategoria / dokumentalny
Czas trwania / 76'
Państwo produkcji / Polska, Niemcy
Rok produkcji / 2014
Data publikacji / 27 kwietnia 2014r
Oryginalny język / rosyjski, abchaski
Napisy / polskie, angielskie, niemieckie
Otter Films jako / producent[+ pokaż wszystkie zdjęcia]
[+ pobierz pdf]
[+ drukuj]
[+ return]

 

ekipa

 

 

Scenariusz i reżyseria: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

Zdjęcia: Piotr Rosołowski

Montaż: Karoline Schulz, Andrzej Dąbrowski

Dźwięk: Marcin Lenarczyk, Tomasz Wieczorek

Muzyka: Maciej Cieślak

Producent (Polska): Anna Wydra

Producent (Niemcy): Ann Carolin Renninger, Thomas Kufus

 

fabuła

 

Na ruinach państwa, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza rozpoczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nie uznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Pełna nadziei i entuzjazmu przyjechała do Abchazji. Jednak ich wspólny początek dosyć szybko okazuje się pełną dramatycznych napięć drogą w nieznane. Życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów i wpływów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Natasza, jako Rosjanka, musi zmierzyć się z niechęcią, zamknięciem i podejrzliwością otoczenia. Rafael przez lata walczył o wolną i suwerenną Abchazję, jednak to marzenie nigdy nie zostało w pełni spełnione. Nadzieją na zmianę są organizowane przez niego Mistrzostwa Swiata w Domino. Być może dzięki tej imprezie świat chociaż na chwilę zwróci uwagę na ten maleńki kraj na brzegu Morza Czarnego.

Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem „wielkiej" historii. Czy miłość w kraju, w którym dramat nieustannie miesza się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

 

o reżyserze

 

Elwira Niewiera
Autorka filmów dokumentalnych oraz projektów kulturalnych, społecznych i edukacyjnych. Zaangażowana w pracę polskiej fundacji Nowa Ameryka. W swoich działaniach koncentruje się przede wszystkim na społecznych i kulturowych transformacjach w Europie Wschodniej. Jej debiutancki film dokumentalny "Bulgarian stories" miał kinową dystrybucję w Niemczech oraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi w Krakowie i Sofii.

Piotr Rosołowski
Absolwent szkoły filmowej w Katowicach a także stypendysta niemieckiej Academy of Media Arts w Kolonii. Żyje i pracuje pomiędzy Polską a Niemcami. Jest współautorem nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego „Królik po berlińsku", a także autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów w tym również nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the line" w reżyserii Reto Caffi.

 

festiwale i specjalne projekcje

 

Kwiecień 2014 - Visions du Reel, Nyon, Szwajcaria - konkurs główny

Maj 2014 - Hot Docs, Toronto, Kanada - sekcja specjalna 'Love Factually'

Maj 2014 - Krakowski Festiwal Filmowy - międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych